W czym pomaga psychodietetyk?
Osoby, które chcą dowiedzieć się jaka jest przyczyna ich złej relacji z jedzeniem, mają dość nieustannego odchudzania oraz chcą na stałe zmienić swoje nawyki żywieniowe powinny skorzystać z pomocy takiego specjalisty jak psychodietetyk. Posiada on zarówno wiedzę z dziedziny dietetyki, jak i psychologii, pomagając ludziom w osiągnięciu lepszej kontroli nad swoim odżywianiem i związanych z nim problemów emocjonalnych.
Spis treści
Czym zajmuje się psychodietetyk?
Psychodietetyk może pomóc w radzeniu sobie z nadwagą, zaburzeniami odżywiania, trudnościami w kontrolowaniu jedzenia, a także z innymi problemami o podłożu emocjonalnym, które wpływają na żywienie. Warto zaznaczyć, że nie jest to osobny zawód, a jeden z nurtów w jakim może pracować zarówno dietetyk, jak i psycholog, skupiając się na psychologicznych aspektach odżywiania. Co za tym idzie jego rola polega m.in. na pomaganiu pacjentom w zmianie nawyków żywieniowych, na pracy z jedzeniem pod wpływem emocji, a także na tworzeniu strategii utrzymania masy ciała, ale w ujęciu długofalowym.
Głównym zadaniem psychodietetyka jest pomoc w przywróceniu kontroli nad samym procesem jedzenia. Dodatkowo specjalista towarzyszy pacjentowi w procesie zmian, co pozwala zmniejszyć dyskomfort będący nieodłącznym elementem tego procesu.
Kto powinien odwiedzić psychodietetyka?
Grupą osób, które zdecydowanie powinny odwiedzić takiego specjalistę są pacjenci zmagający się z zaburzeniami odżywiania. Niemniej jednak klientem psychodietetyka może zostać każdy kto chce poprawić swój stanu zdrowia i samopoczucie, uzyskać indywidualne porady żywieniowe oraz psychologiczną pomoc w radzeniu sobie z trudnościami związanymi z jedzeniem i wprowadzaniem zmian w stylu życia. Specjalista pracuje też z osobami, które mają problem z zaakceptowaniem swojego ciała, czują, że jedzenie jest dla nich źródłem stresu, nie kontrolują procesu spożywania posiłków lub czują, że tylko przekąski i słodycze są dla nich źródłem przyjemności. Psychodietetyk wykorzystuje w swojej pracy szereg strategii mających na celu przywrócenie sprawczości, pewności siebie, wzmocnienie samokontroli oraz zbudowanie sposobu odżywiania, który jest świadomy.