Rekuperator ścienny – idealne rozwiązanie dla domu
Aby zapewnić najwyższą jakość powietrza w naszym domu oraz ochronić wnętrze przed utratą ciepła, zdecydowanie warto rozważyć zastosowanie rekuperacji. W już istniejących budynkach jednak trudno jest zaprojektować i wdrożyć system od podstaw. Dlatego w takim przypadku idealnym rozwiązaniem może okazać się rekuperator ścienny. Ale czym tak naprawdę jest to urządzenie, z czego się składa i jakie są jego plusy i minusy?
Spis treści
Czym są rekuperatory ścienne i jak działają?
Rekuperatory ścienne, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenia montowane bezpośrednio na ścianie budynku. Mają prostą konstrukcję i umożliwiają efektywne usuwanie zużytego powietrza z wnętrza domu oraz podgrzewanie powietrza, które do niego napływa. Ważne jest to, że oba te strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą.
Rekuperator ścienny może okazać się efektywnym rozwiązaniem na poprawę wymiany powietrza w każdym pomieszczeniu. Należy jednak pamiętać, że aby zapewnić pełny komfort mieszkańcom, może okazać się konieczne zainstalowanie kilku takich urządzeń.
Zalety rekuperatora ściennego
Rekuperatory ścienne korzystają z tzw. mechanicznej rekuperacji, co oznacza, że mogą odzyskiwać ciepło bez mieszania strumieni powietrza (napływającego i wypływającego). Jedną z najważniejszych zalet tych urządzeń jest to, że minimalizują one straty ciepła związane z wentylacją. Powietrze dostające się do pomieszczeń jest oczyszczone z alergenów, kurzu i innych zanieczyszczeń dzięki specjalnym filtrach. Urządzenia te zapewniają także właściwą ilość powietrza w mieszkaniu, a dodatkowo znacznie ograniczają możliwość przedostawania się do wnętrza owadów.
Rekuperatory ścienne chronią także pomieszczenia przed nadmiernym nawilżeniem, co pozwala uniknąć problemu pleśni i grzybów, które są szkodliwe dla zdrowia. Pod kątem technicznym i finansowym, rekuperatory ścienne nie wymagają dużych przeróbek ścian. Wystarczy wywiercić jeden duży otwór. Jest to również rozwiązanie ekonomiczne, szczególnie polecane dla osób, które nie dysponują dużym budżetem na pełną instalację. Do obsługi i konserwacji tych urządzeń nie potrzebne są specjalistyczne narzędzia, a do wszystkich elementów można łatwo dostać się samodzielnie.
Czy rekuperatory ścienne mają jakieś wady? Na pewno jest to inwestycja, która zwróci się dopiero po pewnym czasie. Konieczne jest również wygospodarowanie odpowiedniej ilości miejsca oraz wywiercenie otworu. Mimo to, w małych domach jednorodzinnych lub już istniejących budynkach, nie są to duże ingerencje.
Podsumowując, prawidłowo zaprojektowana i wykonana wentylacja ścienna z pewnością poprawi jakość powietrza, zapewni optymalny poziom wilgotności i ograniczy straty ciepła. Jest to alternatywa dla pełnowymiarowej instalacji, która nie wymaga dużych nakładów finansowych.
Jak zainstalować rekuperator ścienny?
Kompaktowy rekuperator często oznaczany jest jako „mini”, ze względu na prostotę jego instalacji. Nie wymaga on montażu kanałów. Kluczowym elementem konstrukcji jest teleskopowa rura, która umożliwia dostosowanie urządzenia do grubości ściany. Mini rekuperator składa się również z wentylatorów, wymiennika ciepła oraz filtrów – bez tych elementów skuteczna wymiana powietrza byłaby niemożliwa. Obudowa rekuperatora ścienego zazwyczaj wykonana jest z wysokiej jakości PCV.
Podczas planowania wentylacji ściennych, warto rozważyć, ile rekuperatorów będzie wymagane. Zastosowanie jednego rekuperatora wewnątrzścienne może poprawić jakość powietrza, będąc jednocześnie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Natomiast użycie dwóch urządzeń zapewni lepszą wydajność wentylacji. Optymalne jest umieszczenie urządzeń w dwóch różnych pomieszczeniach lub na przeciwnych ścianach, co zapewni wentylację całego wnętrza. Ważne jest, aby wybór lokalizacji rekuperatora ściennego nie był przypadkowy – urządzenie powinno być łatwo dostępne, aby umożliwić np. wymianę filtrów lub przeprowadzenie konserwacji co pół roku.
Wentylacja ścienna może okazać się dobrym rozwiązaniem dla budynków, które są już wykończone i nie przewidują zainstalowania pełnowymiarowego systemu rekuperacji. Szczególnie dotyczy to nieruchomości zaprojektowanych w duchu oszczędności energii.
Jak przygotować ścianę pod rekuperator?
Jak przystąpić do instalacji rekuperatora ściennego? Kluczowym krokiem jest właściwe zamontowanie urządzenia, co wymaga odpowiednio dobranego otworu w ścianie. Wywiercenie dziury, wymagającej zastosowania młota udarowego lub wiertnicy, powinno być dostosowane do specyfikacji danego urządzenia. Jeśli jednak nie posiadasz doświadczenia w wykonywaniu takich prac budowlanych, zdecydowanie warto powierzyć to zadanie specjalistom oferujących rekuperacja Rzeszów. Warto również pamiętać, że samo wykonanie otworów wentylacyjnych w ścianie zewnętrznej to nie wszystko. Należy dodatkowo zapewnić odpowiednie zasilanie do urządzeń rekuperacyjnych.