Jak analizować indeks WIG20?
Każdy, kto choć trochę obraca się w tematyce inwestowania na GPW, musiał słyszeć o największym indeksie giełdowym w Polsce – WIG20. W jego składzie mieszczą się spółki o największej płynności i wartości rynkowej, a sam indeks powołano do życia w 1994 roku. Od tego czasu GPW regularnie publikuje notowania, traktowane przez niektórych inwestorów jako odzwierciedlenie stanu polskiej gospodarki. Na czym polega analiza wykresu WIG20 i co z niej wynika? Czy WIG20 niesie w sobie odpowiedni potencjał inwestycyjny, który można przekuć w zyskowną strategię?
Spis treści
Notowanie GPW WIG20 – jak je rozumieć?
Jak sama nazwa wskazuje, WIG20 jest indeksem agregującym wyniki 20 największych spółek z różnych sektorów gospodarki. Warto przy tym wspomnieć, że WIG20 stosuje rozmaite ograniczenia, mające na celu zmniejszenie ryzyka dominacji sektorowej. Jednym z nich staje się limit 5 spółek na jedną dziedzinę gospodarki. Notowanie GPW WIG20 pokazują kondycję największych firm z branży energetycznej, bankowej, ubezpieczeniowej, wydobywczej czy telekomunikacyjnej. Skład indeksu podlega cyklicznym weryfikacjom i może się zmienić, w zależności od pozycji rynkowej konkretnej spółki.
Inwestowanie na GPW i związana z nim analiza indeksu WIG20 wymaga zrozumienia ważnej prawidłowości: im większa waga pojedynczej spółki w indeksie, tym wyższe prawdopodobieństwo zakrzywienia perspektywy inwestorów fundamentalnych. Już wyjaśniamy, o co tutaj chodzi. Za przykład weźmy wszystkim znany Orlen, dla którego udział w portfelu szacowany jest na 15% wartości WIG20. Dla spółki obuwniczej CCC udział w indeksie obliczono na „zaledwie” 0,7%. Co to oznacza? Otóż dramatyczna sytuacja w branży detalicznej może nie zostać ukazana w notowaniach indeksu. Z kolei lekkie zachwianie w sektorze energetycznym i paliwowym przełoży się na gwałtowny spadek wyceny indeksu, mimo iż w tym samym czasie spółki o mniejszej wadze mogą systematycznie wzrastać.
Znając wpływ poszczególnych sektorów na wartość indeksu, możemy znacznie skuteczniej interpretować informacje spływające z rynku. Notowania GPW WIG20 nie pozostają przy tym oderwane od kontekstu politycznego. Wiele podmiotów w indeksie to spółki Skarbu Państwa, pozostające w ścisłej zależności od decyzji rządzących. Nader często zapowiedź nowego podatku sektorowego lub niekorzystnych regulacji generuje spektakularne wahania cen WIG20.
Inwestowanie na GPW w ETF-y zintegrowane z indeksem WIG20 wymaga podejścia fundamentalnego. Warto włożyć nieco wysiłku w samodzielną analizę każdej ze spółek lub skorzystać z gotowych opracowań w serwisie poświęconym inwestowaniu na GPW – https://notowaniagpw.pl/. Korelacja między indeksem WIG20 a każdą spółką wchodzącą w jego skład nie jest tak silna, jak może się to wydawać początkującym inwestorom. Dlatego ocena sytuacji gospodarczej wyłącznie na podstawie jego wskazań byłaby sporym niedociągnięciem.
Jak inwestowanie na GPW przekuć w zyskowny biznes?
Wiedza o mechanizmach rynkowych pomaga podejmować lepsze decyzje i unikać pułapek, jakie czyhają na nieświadomych inwestorów. Nie oczekuj, że nauczysz się na własnych błędach. To zbyt kosztowne podejście. Inwestowanie na GPW powinno opierać się na wiedzy płynącej z dziesiątek lat doświadczeń innych osób. Wiedzę i umiejętności zdobędziesz w serwisie https://notowaniagpw.elms.pl/produkt/poradnik/. Na tej podstawie zbudujesz solidną strategię inwestycyjną, która zaowocuje stabilnymi wzrostami na koncie maklerskim.